• Çatalkaya Hakkında
  • Takriben 1750 yıllarında karabalçık köyünden Kırdıoğullarının bölgeye gelmesi ile başlar.
   Buna müteakip dımbıloğullarıKaravelioğlları,Çavuşoğulları,Karahadikoğulları, Bekiroğulları Sarıhüseyinoğulları, Yakupoğulları, Ganioğulları, Göbüçoğulları, Karaboğaoğulları, Ceğet köyünden nizam oğullarının gelmesi ile bugünki konumuna gelmiştir. Köyümüzün eski adı Mazan yeni ismi ÇATALKAYA’dır Köyümüz Sivas iline40.km. uzaklıkta olup Sivas’ın kuzeyine düşen merkez bir köydür.

   KOMŞU KÖYLERİMİZ VE YAŞADIĞIMIZ COĞRAFYANIN DÜNÜ BUGÜNÜ

   Doğusunda düğer köyü,güney doğusunda karlı köyü,güneyinde tokuş köyü batısında Mermer ve Çertek Köyü,kuzeydoğusunda Karabalçık Köyü Kuzeyinde Alahacı köyleri vardır.Köyümüzün yerleşim yeri Başevliya’dan gelen su ile Çataldan gelen iki suyun kesiştiği kolun ortasına yerleşmiştir.ve daha evvelden bu bölge tam bir vadiyi teşkil etmekteydi. Başevliyada’dan ve Çatal’ın dereden ve gözcezirat’tangelen suyun kesişmesi ile bugünki adı Değirmendere (eski adı Sorgunludere )nin birleştiği yerden itibaren büyük bir ırmak meydana gelmiştir. bu ırmak köyün güneyinde bulunan arazileri sulamaktadır. Bu araziler genellikle bostane çayırlıktır.Köy nüfüsunun her geçen gün artması ileköyün güneyinde bulunan bölgeye yerleşim başlamıştır.Bu yöreye Aşşağıköy(harmanyeri) olarak anılmaktadır.Köyümüz eskiden ormanlık olan doğal bir bitki yapısına sahipken geçim kaynağının hayvancılığa dayanıyor olması ile ekip biçme ve oturma alanlarını genişletmek istemişlerdir.Bu nedenle ormanlık alanalar kesilerek kıraç hale dönüştürülmüştür.ve ormanlık bölgeler yokolmuştur.

   Köyümüzün etrafı dağlarla çevrilmiştir. Esas yerleşim yeri düzlüktür. Güneyimizde bulunan ortalık tepe ,kuzeybatısında yamanlı!ya ,Başevliya,Ebemsyvanı gibi yerler köyü kucağına almış onurlu bir görünümüne sahiptir.ve Sabah güneşin doğması ile Köyümüz bambaşka bir güzelliğe bürünür.Köyün kalesi sembolümüzdür.Bu dağlara karşılık veren ve doğumuza düşen sazağanyanya ve tokuşboğazı köyümüze başka bir güzellik yansıtmaktadır. Köyümüzün güneyindeki tepesi delik,çamlar,örenbaşı ile bu dağlar tarihin kalıntılarını yansıtmaktadır.

   Köyün içinde ,kızıldağ’dan ,Çatal’dan gelen su ile almabeli,Konukpınarı,Misafir’den gelen su gözpıanarı önünde birleşip,Kızılca köy’den geçip sivas ile kızılırmağa ulaşmaktadır.

   KÖYÜMÜZÜN EKONOMİSİ

   Buraya kadar herşey güzeldi evet ekonomi deyince pekte söyleyecek bir şey bulamıyoruz.çünkü sanaayi toplumu olma yolunda bizlerde köyümüzü terk edenlerdeniz .Şu an köy yaşlılardan ve erken emeklilerden oluşmakta nadir de olsa tarla, bağ, bahçe işleriyle bir kısım insanlarımız uğraşmakta ama ekonomi denecek kadar bir faaliyet söz konusu değil açıkcası.

   KAYNAK: Çatalkaya Kalkındırma Ve Güzelleştirme Derneği